صفحات Asp و Aspx چیست؟

زمانیکه صحبت ازطراحی وب سایت وصفحات وب درمیان است،بامفاهیم واصطلاحات مختلفی روبروهستیم.شایدخیلیها بازبانهای برنامه نویسی آشنایی داشته باشند،امابسیاری نیز ازآن بی اطلاعند.شاید برای شماهم سوال باشدکه صفحات aspوaspx چیست؟ASP وASPX درحقیقت فایلهایی هستندکه درارتقای طراحی صفحات وب کاربرددارند.هرکدام ازاین فایل هادارای ویژگیهاوکاربردهای منحصربفردی میباشندکه بابکاربردن آن هاصفحات وب پویاوحرفه ای تری به وجودخواهدآمد.درادامه توضیحاتی درباره این فایلها ارائه شده است.

معرفی فایلASPX

فایلASPX درواقع اطلاعاتی نظیرچیستی یک صفحه رابه سرورنشان میدهد.برای مثال اینکه کدام صفحه شامل متن،جاوا اسکریپت یاتصویرهستند،همچنین نحوه بارگذاری صفحات وب اطلاعاتی هستندکه توسط این فایل به سرور اطلاع رسانی میشوند.ASPXمخفف جمله File Server Active Serverمیباشدو درواقع پسوند فایلهایی است که برای برنامه های کاربردی تحت وب که باتکنولوژیASP.Net نوشته شده اند فریم ورک میسازد.

بطورکلی میتوان گفت که این صفحات به وسیله سرور وب تولید شده وشامل اسکریپتها وکدهای منبع میباشند.این کدها به مرورگر نشان میدهندکه کدام یک ازصفحات وب رابازکرده وبه نمایش درآورد.اما منظورازفایل aspچیست؟

معرفی فایلASP

ASPنیزمخفف جملهActive Server Pagesبوده وبه معنی صفحات فعال سرورمیباشد.این فایل نیزابزاری پرکاربرد بشمارمی آیدکه بیشتربرای ساخت صفحات وب تعاملی وپویا بکارمیرود.یک فایلASPنیزشامل اسکریپتها،برچسبهای htmlومتن است.همچنین بایدگفت که اسکریپتهای فایلASP روی سرور به اجرادرمی آیند.

ASPبراین اساس بناشده است که باHTMLبرای ایجادصفحات وب پویااستفاده شود.درحقیقت ASPکدهای HTML راایجادمیکند.درهنگام بکارگیری این اسکریپتها،طراحی صفحات وب بصورت پویاوحرفه ای به اجرادر می آیند.امااین فایل علاوه برمواردی که ذکرشد کاربردهای دیگری نیزدارد.برای مثال میتوان به موارد زیراشاره کرد:

 • بااستفاده ازاین فایل براحتی میتوانیدصفحات وب راشخصی سازی کرده آن رابرای کاربران خودکاربردی ترنمایید.
 • این فایل دارای امنیت بالایی است چراکه کدهای آن درمرورگرمشاهده نمیشود.
 • بااستفاده ازفایلasp میتوان ویرایش پویاانجام داده ویاهرگونه تغییرات دلخواه ماننداضافه کردن هرگونه محتوایی به صفحات وب راانجام داد.
 • بااستفاده ازبرنامه نویسی هوشمندانه توسط فایلasp میتوانیدترافیک شبکه رابه حداقل برسانید.
 • بااستفاده ازاین فایل وازطریق فرمهای htmlمیتوانیدبه داده‌ های ارائه شده ویاجستجوهای کاربران پاسخ دهید.
 • ازدیگرمزایای این فایل سرعت وسادگی کارباآن است.
 • بابکاربردن فایل aspمیتوان به هرگونه پایگاه داده واطلاعات دسترسی پیدانمود.

نحوه بازکردن یک فایلASPX

فایلASPX ازASP.NET AJAX بطورکامل پشتیبانی میکند.این فایل برای بازکردن درویندوزاغلب یک فرمت غیرمعمول بشمارمی آید.دربرخی مواردبادانلودکردن چنین فایلی نوع دیگری ازفایل مانندpdfبازمیشودکه دراین صورت براحتی میتوان بااصلاح نام فایل آن رابه فرمت دلخواه بازنمود.بعنوان مثال اگرشمامیخواهید فایل رابصورت یک تصویربازنمایید،کافیست پسوند فایل رابه jpg تغییردهید.همچنین اگرمیخواهیدیک فایل ASPX رابصورتpdf بازنمایید،میتوانیدعنوان فایل راباپسوندpdfتغییردهید.

نحوه تبدیل فایلASPXبه pdf

برای اینکارچندین راه حل ومبدل وجودداردکه بااستفاده ازآنهامیتوان عکس رابه pdfتبدیل نمود.اماشمامیتوانیدباکمک یک مرورگربعنوان مثال chromeبسادگی اینکار راانجام دهید.برای اینکارفایلASPX رابه قسمت URL مرورگرکشیده و وارد نمایید به این ترتیب این فایل درپنجره مرورگر بازمیگردد.

تفاوت Asp وHtml درچیست؟

در قسمت های قبلی سعی کردیم با زبانی ساده، به صورت مختصر و مفید در خصوص فایل های asp و aspx صحبت کنیم. اما یکی از موضوعات مورد بحث در این خصوص نیز، تفاوت asp و html است. برای این که بتوانید به درک درستی در خصوص تفاوت asp و html برسید بایستی به تعریف زیر دقت کنید. به طور کلی یک صفحه ای اس پی از سه قسمت مختلف تشکیل می شود. این سه قسمت عبارتند از:

۱- متون ساده ای که به طور مستقیم در صفحه نمایش نشان داده می شوند.

مطالب مفید  چگونه از هک شدن سایت جلوگیری کنیم؟

۲- کد های HTML که برای مرورگر چگونگی نمایش متن را تعیین می کنند. این کدها بین دو علامت < > قرار می گیرند و در سمت سرویس گیرنده اجرا می شوند و به آنها تگ گفته می شود.

۳- کد ASP که این کدها بین دو علامت قرار می گیرند و در سمت سرویس دهنده اجرا می شوند.

هنگامی که یک مرورگر یک فایل asp را درخواست می دهد IIS این درخواست را به موتور asp انتقال می دهد سپس موتور asp این فایل را به صورت خط به خط خوانده و اسکریپت را در فایل به اجرا در می آورد و در نهایت فایل asp به شکل html ساده به مرورگر باز می گردد. اما هنگامی که یک مرورگر یک فایل html را درخواست می کند سرور فایل را برمی گرداند.

اما به صورت کلی تفاوت asp و html عمدتا مربوط به ویژگی ها و قابلیت هایی است که در تکنولوژی asp وجود دارد. این ویژگی ها در html وجود ندارد. برای مثال می توان موارد زیر را شرح داد:

 • با استفاده از asp، می توانید کدهایی بنویسید که در سرویس دهنده ی وب اجرا شود.
 • asp اشیائی دارد که با استفاده از آنها کارهای زیادی می توانید انجام دهید مثل Request ، Response و غیره.
 • می توان با استفاده از اشیاء اکتیوایکس قابلیت های ASP را گسترش داد
 • با استفاده از ASP می توانید اطلاعات مورد نظر خود را با پایگاه داده های مختلف (مثل Access یا SQL Server و … رد و بدل کنید) و غیره.

درباره‌ی zarei

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *