بهترین ابزارهای تحلیل سئووب سایت

سئو یکی از مهم ترین پارامترها برای هر وب سایتی است و برای بهبود وضعیت سئو، مدیران سایت و سئوکارها روش های مختلفی را انجام می دهند. در فرآیند سئو سایت یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت، تحلیل سئو سایت است. خوشبختانه امروزه روش ها و ابزارهای مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. در این مطلب قصد داریم تا شما را با این ابزارها آشنا کرده و بیان کنیم که هر یک از ابزارهای زیر چه امکاناتی را برای تحلیل سئو در اختیار شما قرار می دهد. با ما همراه باشید تا شما را با ابزارهای تحلیل سئو سایت آشنا کنیم.

معرفی ابزار های رایگان تحلیل سئو سایت

امروزه ابزارهای تحلیل سئو سایت مختلف و پرکاربردی طراحی و تولید شده است که به کمک آن ها به راحتی می توان به آنالیز وب سایت خود به لحاظ قوانین و مقررات سئو پرداخت. البته موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تکنیک های سئو تنها محدود به یک یا چند مورد نیست. بلکه اصول و قوائد بسیاری وجود دارد، که باید در سایت خود رعایت کنید. از طرف دیگر این ابزارهای تحلیل سئو سایت و تحلیل سئو وردپرس برخی از این موارد را به صورت کلی در نظر گرفته و آنالیز می کنند. در ادامه تعدادی از پرکاربردترین آنها را معرفی خواهیم نمود:

 

۱- Google Pagespeed Insights

این ابزار سایت شما را از نظر سئو و کارآمدی در دستگاه های مختلف نشان می دهد. در واقع در این سایت زمان بارگذاری سایت شما در دستگاه های مختلفی نظیر دسکتاپ و موبایل اندازه گیری شده و خروجی نهایی نشان دهنده سرعت و بهینگی سایت شما است. Google Pagespeed Insights یکی از بهترین ابزارهای تست سرعت سایت است که همه می توانند به صورت رایگان از آن استفاده کرده و سایت خود یا رقبا را بررسی کنند.

۲- GTmetrix

یکی از مهمترین سایت هایی که باید به صورت دوره ای در آن وب سایت خود را بررسی کنید GTmetrix است. در این سایت بهینه بودن سایت و کدهای آن در بخش های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. از مهم ترین ویژگی های این سایت می توان به بررسی بهینه بودن عکس ها، کدهای جاوا اسکریپت و کدهای CSS اشاره کرد.

نسخه جدید جی تی متریکس، اطلاعات مفید و ارزشمندی در اختیار شما قرار می دهد. اما باید توجه داشته باشید که این ابزارها از یک لوکیشن خارج از ایران به بررسی سایت شما می پردازند. از این رو، آمار ارائه شده توسط این سایت ها، دقت ۱۰۰ درصدی ندارند.

۳- Pingdom بهترین ابزار تحلیل سئو سایت

این ابزار نیز سایت شما را از نقاط مختلف جهان بارگذاری کرده و سرعت آن را نشان می دهد. در واقع سایت و ابزار Pingdom نشان می دهد که کاربران هر یک از کشورهای دنیا سایت شما را با چه سرعتی، چه بهینگی و چه حجمی مشاهده می کنند. این ابزار در نهایت پیشنهادهای مختلفی برای بهینه تر کردن سرعت بارگذاری وب سایت را نیز به شما ارائه می دهد که می توانید از این پیشنهادها استفاده کنید.

۴- Keywordtool.Io

یکی از مهمترین اصول و تکنیک های سئو، پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب و بهینه سازی سایت با آن کلمات است. اما برای برخی از افراد سوال است که جطور باید این کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟ اگر به دنبال پیدا کردن کلمات کلیدی مختلف هستید، به شما پیشنهاد می کنیم تا حتما به سراغ Keywordtool.Io آمده و از این ابزار استفاده کنید. این ابزار بیش از ۷۰۰ کلمه کلیدی بر اساس کلمه شما ارائه می دهد و می توانید از این کلمات کلیدی در سئو سایت خود استفاده کنید.

۵- Moz Keyword Explorer

Moz Keyword Explorer نیز ابزاری است که به ارائه کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی مورد نظر شما می پردازد. این ابزار تحلیل های بیشتر و جامعی تری پیرامون کلمات کلیدی ارائه می دهد و می توانید از این تحلیل ها برای تحلیل کلمه کلیدی اصلی در سئو سایت خود استفاده کنید. با استفاده از ابزارهای سئو MOZ که در حال حاضر از قدرتمندترین ابزارها هستند، می توانید به تحلیل سئو سایت خود پرداخته و در جهت بهبود آن قدم بردارید.

۶- Google Analytics

وقتی صحبت از تحلیل سئو وردپرس و سایت های دیگر در میان باشد، کمتر کسی وجود دارد که با ابزار فوق العاده گوگل آنالیتیکس آشنایی نداشته باشد. Google Analytics ابزاری است که به بررسی و آنالیز وب سایت شما می پردازد. شما می توانید اطلاعات مختلف و کاربردی بسیار زیادی از این ابزار بدست بیاورید. از مهم ترین این آمارها می توان به ترافیک سایت، ریفرال های سایت، بانس ریت، نسبت کاربران تازه به کل کاربران و… اشاره کرد.

تمامی این تحلیل ها در زمینه بهینه سازی سئو کاربرد داشته و می توانید از آن ها برای رشد وب سایت خود استفاده کنید. گوگل آنالیتیکس از بهترین ابزارهای تحلیل سئو سایت است. با استفاده از این سایت، به خوبی می توانید سایت خود را از ده ها جهات مختلف، بررسی و آنالیز کنید.

۷- Histats.Com

اگر قصد دارید تا اطلاعات کامل و آمار دقیقی در رابطه با سایت خود را به دست بیاورید، پیشنهاد ما این است که حتما به سراغ ابزار Histats.com آمده و از آن استفاده کنید. از مهمترین اطلاعاتی که توسط این ابزار تحلیل سئو سایت ارائه می شود می توان به ترافیک سایت، مدت زمان بازدید، تعداد کاربران آنلاین، بررسی ترافیک url و موارد دیگر اشاره کرد.

۸- Backlinkwatch

این ابزار یکی از بهترین ابزارهای موجود برای بررسی بک لینک های یک سایت است. یکی از روش های بسیار مهم برای بهبود سئو از طریق لینک سازی، به خصوص بک لینک است. Backlinkwatch.com به شما این امکان را می دهد تا بتوانید لیست کامل بک لینک های یک سایت را مشاهده کرده و آن را آنالیز کنید. سئوکارهای حرفه ای از ابزار Backlinkwatch.com برای تحلیل بک لینک رقبا استفاده می کنند و تلاش می کنند تا نقاط قوت و ضعف آن ها را در بخش لینک سازی با استفاده از این ابزار پیدا کنند.

دریافت بک لینک و به صورت کلی لینک سازی، اصول، قواعد و روش های بسیار متفاوتی دارد. برای مثال لینک سازی داخلی سایت و لینک سازی خارجی هرکدام دارای اصول و روش هایی هستند. برخی از این روش ها مخرب و برخی از روش ها موثرند. برای مثال یکی از روش های رایج لینک سازی، روش لینک سازی شبکه ای است. اما برای استفاده از این روش باید از معایب آن مطلع باشید.

۹- SEO Site Checkup

این ابزار بصورت خیلی سریع امتیاز سئو وب سایت شما رانمایش میدهد.نکته بسیارمهم ابزارSEO Site Checkup این است که به شماپیشنهادهای مختلفی برای بهبودوضعیت سئو وب سایت تان ارائه میکند وشمامیتوانیدازاین پیشنهادات استفاده کنید.برای تحلیل سئو وب سایت خودمیتوانید ازاین ابزار بصورت رایگان استفاده کنید.

۱۰-سایت Ahrefs

این ابزاررا میتوان یکی ازبهترین وحرفه ایترین ابزارهای تحلیل سئو وب سایت دانست.اچرف یک ابزار پولی ولی درمیان سایرین،بهترین است.بااستفاده ازاین ابزارمیتوانیدبه تحلیل وب سایت خود پرداخته و سئوخارجی وب سایت راتجزیه وتحلیل کنید.تعدادبک لینکهای دریافتی ورصدکردن آنها ازبهترین ویژگیهای این ابزاراست.

۱۱-Majestic Seo

مجستیک سئو وب سایت نیزیکی ازبهترین ابزارهایی است که برای تحلیل سئو وردپرس میتوانیدازآن استفاده کنید.این ابزاربرای بررسی سئو خارجی مفیدتربوده ومیزان لینکهای خروجی و ورودی رابه شما نمایش میدهد.این وب سایت هم چنین انکرتکستهای وب سایت رانیزبه شما نمایش میدهد.بااستفاده ازاین وب سایت میتوانیدبخوبی وب سایت رقبا رانیزبررسی کنید.

۱۲-ابزارGoogle Search Console

استفاده ازابزارگوگل سرچ کنسول یاهمان وبمستر تولزسابق برهر وبمستری واجب است.بااستفاده ازسرچ کنسول میتوانیدبه اطلاعات بسیارمفیدی درخصوص وب سایت خوددست پیداکنید.برای مثال:میزان ورودی وبازدیدگوگل،موبایل فرندلی بودن وب سایت،خطاها وصفحات۴۰۴وغیره.استفاده ازاین ابزاربرای وب سایت هاضروری است.زیراتنهابااین ابزارمیتوانیدمطمئن شویدکه موتورهای جستجوگربه وب سایت شمادسترسی دارند.

سرچ کنسول کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت شماکه کاربران به وسیله آنهابه وب سایت شمارسیده اندوهمچنین موقعیت آنها درصفحه نتایج گوگل رانمایش میدهد.این ابزار رامیتوان یکی ازبهترین ابزارهای تحلیل سئو وردپرس و وب سایت دانست.باسرچ کنسول میتوانیدگزارش بسیارمفیدومفصلی درخصوص وب سایت خود بدست بیاورید.

۱۳-ابزارسئو وب سایتSEMrush

ابزارسئو وب سایتSEMrushبدون شک یکی ازبهترین ابزارهای تحلیل سئو وب سایت است.این ابزاررایگان نیست امااطلاعات بسیارارزشمندی درخصوص وب سایت به شماارائه میدهد.بااستفاده ازاین ابزار میتوانیدبهترین کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت خودراپیداکرده وبعدازاستفاده ازآنها،موقعیت آنهارابررسی کنید.SEMrushبهترین ابزاربرای تحلیل کلمات کلیدی وب سایت است.

۱۴-ابزارسئو Link Miner

یکی ازویژگیهای برترمرورگرکروم،این است که میتوانیدابزارها ویااصطلاحا اکستنشنهای مختلفی رابرروی آن نصب وازآنهااستفاده کنید.Link Minerنیزیک ابزارتحلیل سئو وب سایت است.این ابزاردرواقع یک اکستنشن گوگل کروم است که به وسیله آن میتوانیدلینکهای شکسته موجود درهر صفحه راپیداکنید.باکمک این ابزار سئو میتوانیدازلینکهای هرصفحه خروجی گرفته وآنها رابااطلاعات بدست آمده دراین ابزار آنالیزکنید.برای استفاده ازاین ابزارباید آن رابرروی مرورگرکروم نصب کنید.

۱۵-ابزارسئوSlerpee

ابزارهای سئو وب سایت بسیارمتنوع هستندوهرابزارسعی میکندتااطلاعات متنوعی دراختیارشماقراردهد.این ابزارشکل نمایش وب سایت شمادرگوگل رابررسی میکند.همان طورکه میدانید،شکل نمایش وب سایت شما‌ درگوگل یکی ازعواملی است که میتواند،میزانCTRرابالاببردورتبه‌ شما راارتقادهد.بنابراین پیشنهاد میکنیم حتما ازاین ابزاراستفاده کنید.

۱۶-ابزارتحلیل سئو وب سایتBeam UsUP

Beam UsUPیکی ازبهترین ابزارهابرای تحلیل سئو وب سایت درخصوص محتوااست.همان طورکه میدانیدداشتن استراتژی محتوایکی ازمهمترین نکات درخصوص تولیدمحتوا است.امابازیاد وگسترده شدن محتوای یک وب سایت،کارکمی سختترمیشود.اینجا است که میتوانیدبایک ابزارمیتوانیدبه رصد محتوای خودبپردازید.این ابزار به شماکمک میکندتامحتوای وب سایت خودرابررسی کرده وازتولیدمحتوای تکراری جلوگیری کنید.

۱۷-Siteliner.Com

siteliner یکی ازابزارهای تحلیل سئو وب سایت است که بیشترازهرچیزی به بررسی محتوای شمامیپردازد.این وب سایت محتواهایی که بیش از۵۰درصد متن کپی وتکراری دارندرابه شمانمایش میدهد.البته این ابزارکاربردهای دیگری نیزدارد.برای مثال بررسی لینکهای شکسته،بررسی لینک های داخلی ولینک های خارجی وبررسی صفحاتNOindexیکیدیگرازویژگیهای این ابزاراست.

۱۸-SolveDNS Speed Test

SolveDNS speed test یک ابزارعالی برای بررسی سرعت لودDNSاست.این ابزارسرورهای متعددی درسراسردنیاداشته ومیتوانداطلاعات دقیقی درخصوص زمان جستجوی DNS lookupsبه شماارائه دهد. البته برای بررسی این موضوع میتوانیدازابزارهای دیگری نظیرجی تی متریکس وسایرابزارهای تست سرعت وب سایت نیزاستفاده کنید.

کلام آخر

دراین مطلب نگاهی به بهترین ابزارهای تحلیل سئو وب سایت انداخته وتلاش کردیم تاابزارهای مهم وکاربردی رابه شمامعرفی کنیم.اگرقصدداریدتاوضعیت سئو وب سایت خودرابهبودببخشید،میتوانیدازاین ابزارها برای رشد سئو وب سایت خوداستفاده کنید.توجه شود که علاوه برابزارهای گفته شده،صدهاابزار و وب سایت مختلف  ومتنوع وجود داردکه میتوانددرزمینه تحلیل سئو به شماکمک کند.

درباره‌ی zarei

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *